Vriten katër policë në Paris

Katër zyrtarë të policisë franceze janë vrarë me thikë nga një person, jashtë selisë qendrore të policisë në Paris, raportojnë media franceze dhe BBC.

Sulmuesi, i cili u raportua të ishte anëtar i stafit brenda ndërtesës, u qëllua për vdekje nga policia. Zona në qendër të Parisit është mbyllur.

Sulmi i së enjtes ka ndodhur rreth orës 13:00 në oborrin e ndërtesës së policisë.

Sulmi vjen një ditë pasi policia franceze hyri në grevë, në të gjithë vendin, për shkak të rritjes së dhunës ndaj oficerëve dhe rritjen e niveleve të vetëvrasjeve brenda forcës.

Ministri i Brendshëm francez, Christophe Castaner ka dalur në vendin e ngjarjes, raporton BBC.

Kryetarja e Parisit, Anne Hidalgo konfirmoi përmes një postimi në rrjetin social Twitter se “disa njerëz” ishin vrarë në sulm, i cili ndodhi pranë vendeve të mëdha turistike përfshirë katedralen e Notre-Dame.