16.3 C
Pristina
Saturday, June 10, 2023

VV i përgjigjet LDK’së: Ofertën që e bëri sot Veliu, Kurti ia ofroi LDK’së para zgjedhjeve

- Advertisement -

Të rekomanduara

Nënkryetarja e Vetëvendosjes, Fatmire Kollçaku ka thënë sot për Gazetën Express se në takimin e djeshëm ndërmjet Albin Kurtit e Isa Mustafës për arritjen e marrëveshjes për koalicion qeverisës ka pasur avancim. Ajo nuk ka komentuar deklaratat e nënkryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliut për ndërrim rolesh në qeveri. Por, në VV thonë se oferta e Veliut është përsëritje e propozimit të Kurtit, para zgjedhjeve, shkruan Gazeta Express.

Nënkryetari i parë i LDK-së, Agim Veliu sot, ka treguar qëndrimet që Isa Mustafa i ka vënë në tavolinë të diskutimit me të parin e Vetëvendosjes.

- Advertisement -

Derisa Veliu thotë se LDK i ka propozuar VV-së që të ndërrojnë rolet në rast se nuk pajtohen që t’ua japin atyre krye parlamentarin, pesë ministri dhe presidentin, në VV thonë se dy palët ia kanë përmendur këto opsione më herët njëra -tjetrës.

Nënkryetarja e VV-së, Fatmire Kollçaku ka thënë për Gazetën Express se në takimin e djeshëm megjithatë ka pasur avancim në diskutim në mes të dy partive.

Marrëveshja nuk është arritë mirëpo ka pasur avancim në mes të dy partive. Gjithçka që mund të themi më shumë kanë deklaruar kryetarët e dy partive dje pas takimit”, thotë ajo.

Kollçaku tutje, ka thënë që të dy partitë janë për t’i çuar përpara negociatat që të finalizohet koalicioni VV – LDK.

- Advertisement -

Rreth ofertës së Veliut, në VV shtojnë se ajo është përsëritje e ofertës Albin Kurtit para zgjedhjeve.

Oferta e Agim Veliut sot është përsëritje e ofertës së Kryetarit të Lëvizjes, Albin Kurti për koalicion parazgjedhor.

Mirëpo tash jemi rrethana të tjera kur dihet edhe fituesi”, thanë për Express nga sekretariati për media.

Më i prerë në deklarata ishte sot gjatë ditës nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu.

Ai tha se në parti janë marrë vesh që të mos heqin dorë nga kërkesat e tyre, që janë kryeparlamentari, pesë ministri, si dhe pozita e presidentit, pasi që t’i kalojë mandati Hashim Thaçit.

Këto kërkesa, që dje i lanë pa marrëveshje dy partitë do të merren vesh se a do të plotësohen në takimin e ardhshëm që do të mbahet në nivel të liderëve Kurti – Mustafa. Deri atëherë, si duket kreu i VV-së, do të vendosë për propozimin e të parit të LDK-së.

Dy partitë tashmë kanë siguruar votat e nevojshme për Kuvend të Kosovës, nëse arrijnë të pajtohen. Procesi i zgjedhjes është në dorë të presidentit Hashim Thaçi.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -