Categories: LAJME

Zyrtarja e PDK’së me kritika: Albin Kurti sa ishte i burgosur në Beograd, Hashim Thaçi kërkonte lirimin e tij

Hanife Osmani, anëtarja e kryesisë së PDK’së në Mitrovicë, ka bërë një reagim pas njoftimit nga ish-kandidati për deputet Hisen Berisha se presidenti kroat, Zoran Milanoviq, ka thënë se do ofrojë garancë për mbrojtjen në liri të ish-krerëve të UÇK’së që po mbrohen në Hagë.

Teksa ka përmendur se si presidenti Rugova ofronte garantim për lirimin me kusht të kreut të AAK’së Ramush Haradinaj, si dhe garancën e ish u.d. presidentit Nexhat Dacin për lirimin me kusht të Fatmir Limajt, ajo ka kërkuar nga institucionet shtetërore të bëjnë të njëjtën gjë edhe me Thaçin dhe të tjerët.

“Ibrahim Rugova garantoi për lirimin me kusht të #RamushHaradinajt, në vazhdimësi të kësaj Nexhat Daci garantoi për lirimin me kusht të #FatmirLimajt, ndërsa sot në shtetin e coptuar dikur e të formuar sot me të gjitha pjesëzat e bukura e të thyera të saj si e pavarur e me akter politikë, i huaji të del zot e i yti ti v’non prangat”, thuhet në postimin e saj.

Tutje, ajo ka thënë se gjatë kohës sa kryeministri aktual, Albin Kurti, po qëndronte në burgjet e Beogradit, Thaçi kishte kërkuar lirimin e tij.

Postimi i plotë:

Ibrahim Rugova garantoi për lirimin me kusht të #RamushHaradinajt, në vazhdimësi të kësaj Nexhat Daci garantoi për lirimin me kusht të #FatmirLimajt, ndërsa sot në shtetin e coptuar dikur e të formuar sot me të gjitha pjesëzat e bukura e të thyera të saj si e pavarur e me akter politikë, i huaji të del zot e i yti ti v’non prangat.

Presidenti Kroat #ZoranMilanoviq ofroi garancën për gjykim në liri të çlirimtarëve të Kosovës.

Vlenë për tu përmendur, kur Albin Kurti ishte i burgosur në Beograd, Hashim Thaçi kishte kërkuar dhe lobuar për lirimin e tij.

Përtej politikave të brendshme, e urrejtjeve fundamentale partiake, është e ultë e jashtë çdo instrumenti matës papërgjegjësia e krerëve tanë institucional, operimi egotik, çasja përjashtuese, e motivi përçarës.

Politikanët e mëdhenj i definojn vendimet e mëdha, të vegjëlit i përcakton egoja e pushteti autoritar.

Kosova ime

Recent Posts

Veç një kategori e caktuar e kosovarëve dhe shtetasve tjerë mund të hyjnë në Mal të Zi

Agjencia kroate HINA njoftoi të shtunën se autoritetet malazeze kanë hapur kufijtë për qytetarët e Bashkimit Evropian dhe vendet izraelite…

2 javë ago

U shpall person “non-grata” nga SHBA, lajmërohet Sali Berisha

Pergjigje zotit Antony Blinken, Sekretar i Departamentit te Shtetit te SHBA per vendimin e tij per te ndaluar hyrjen time…

4 javë ago

Kryetarja e re e Preshevës: Ditë historike, u çliruam nga ndikimi i Beogradit

Kryetarja e re e Komunës së Preshevës, Ardita Sinani ka deklaruar se ka marrë mandatin në bazë të ligjit nga…

1 muaj ago

Abelard Tahiri nuk di ta shkruajë saktë as vendlindjen e vet

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, ka bërë gabime elementare drejtshkrimore në Formularin për Broshurën Parlamentare, ku kërkohet plotësimi i disa…

1 muaj ago

Grenell mban në zyrën e tij fotografinë me Thaçin

Grenell mban në zyrën e tij fotografinë me Thaçin Ish i dërguari special i presidentit Trump për procesin e bisedimeve…

1 muaj ago

Edi Ramës i lexohet statusi i Albin Kurtit, refuzon ta komentojë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka refuzuar ta komentojë urimin e fitores dhe mbajtjes së zgjedhjeve nacionale të Shqipërisë, nga…

2 muaj ago