20.3 C
Pristina
Wednesday, June 7, 2023

Adriatik Kelmendi: Ja kush po i frikëson Albinin e Isën?

- Advertisement -

Të rekomanduara

Publicisti Adriatik Kelmendi, ka analizuar situatën e krijuar në mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, pas zgjedhjeve të 6 tetorit, parti këto që siguruan mbi 50 për qind të votave.

Kelmendi, thekson se tani frika e tyre është se mos po “e bluajnë” njëra-tjetrën, derisa sipas tij votuesit e tyre nuk e kanë pasur këtë frikë.

- Advertisement -

“Derti e frika kryesore e qytetarëve është se, mos edhe kësaj here, njëjtë si më 2017-n, për shkak të kapriceve e kalkulimeve të politikanëve, vullneti i tyre i shprehur në zgjedhje nuk do të arrijë të vihet në jetë”, u shpreh ai.

Sipas Kelmendit, dështimi i takimit i të së hënës, i paralajmëruar me pompozitet si takim kur përfundimisht do të nënshkruhej marrëveshja e koalicionit LVV-LDK, e vërtetoi një hamendje të ditëve të fundit.

“Kurti dhe Mustafa, po, kishin caktuar grupet punuese për të punuar në program të përbashkët, por edhe kishin blerë kohë, duke mbajtur letrat e pokerit në dorë deri në çastin e fundit. Kur letrat u hapën, u pa se, megjithatë, të dy liderët nuk mendojnë njësoj për ndarjen e fuqisë institucionale ndërmjet partive të tyre.

Pra, ata të dy, bashkë me grupet e tyre punuese, ironikisht e patën shumë të lehtë të arrijnë pajtueshmëri për çështjet të cilat i kishin ndarë skajshmërisht gjatë shumë vjetëve – siç janë demarkacioni, “Zajednica”, dialogu me Serbinë dhe taksat – por po marrin në thua kur po flitet “hise” në institucione, ndarjen e posteve.

- Advertisement -

Një fjalë përkufizuese e përbashkët e kësaj çfarë po shohim pa asnjë dyshim është – frika”, tha ai në një vështrim të publikuar në koha.net

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -