2.2 C
Pristina
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Alarmon OBSH: Një lloj i ri i koronavirusit është shfaqur në këto vende të Evropës

Rekomandime

Një lloj i ri i koronavirusit, i cili u shfaq në juglindje të Anglisë, u gjet në Danimarkë, Holandë dhe Australi, njoftoi sot drejtoresha teknike e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria van Kerkhove.

“Një lloj i ri i koronavirusit u shfaq në Danimarkë, Holandë dhe kishte një rast në Australi, por nuk u përhap më tej atje,” tha Van Kerkhove për BBC, siç raportohet nga CNN.

E pyetur nëse lloji i ri erdhi nga jug-lindja e Anglisë, ajo u përgjigj në mënyrë pozitive.

“Po. Sipas informacionit që Anglia ndan me ne, lloji i ri erdhi ose nga juglindja e Anglisë ose nga Londra,” tha Van Kerkhove.

Ajo shtoi se Britania e Madhe përcaktoi ekzistencën e një lloji të ri të virusit “përsëri në shtator, i cili ende po qarkullonte në juglindje të Anglisë”.

“Ne jemi të shqetësuar për përhapjen e virusit dhe faktin se ka shumë mutacione. Ne jemi të vetëdijshëm se lloji i ri nuk shkakton raste më të rënda sipas rezultateve paraprake, megjithatë, studimet janë duke u zhvilluar dhe ne do të shohim rezultatet,” tha ajo.

Van Kerkhove tha se renditja e mëtejshme do të jetë e dobishme për të zbuluar nëse ky lloj po qarkullon diku tjetër në botë.

“Sa më gjatë të përhapet kjo specie, aq më e madhe është mundësia e ndryshimit. Ne me të vërtetë duhet të bëjmë gjithçka për ta ndaluar atë “, përfundoi përfaqësuesja e OBSH-së.

Më herët, kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson, tha se lloji i ri i koronavirusit ishte 70% më ngjitës sesa llojet e mëparshme.

Më shumë artikuj

Të fundit