Armatimi i Serbisë me raketat ruse shqetësojnë Kosovën e Amerikën

Për sistemet raketore ruse, Serbia mund të sanksionohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Mirëpo, pavarësisht këtyre paralajmërimeve në Kosovë janë të shqetësuar me armatosjen e fqinjit verior.

Përfaqësuesi i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Mathhew Palmer, gjatë qëndrimit në Shkup javën e kaluar e kërcënoi Serbinë me sanksione nëse blen paisje ushtarake nga Rusia, transmeton Klan Ksoova, shkruan Reporteri.net.

Armatosja e Serbisë e ka kërcënuar edhe Kosovën.

Zv.ministri në largim i Forcës së Sigurisë së Kosovës ka thënë se armatimi i tillë i Serbisë është mesazh kërcënues për gjithë rajonin dhe jo veç për Kosovën.