13.6 C
Pristina
Friday, June 9, 2023

Avioni që u rrëzua në Iran, bëri përpjekje të kthehej

- Advertisement -

Të rekomanduara

Aeroplani i Ukrainës që u rrëzua të mërkurën në Iran, me 176 njerëz në bord, ka bërë përpjekje të kthehej në aeroport, thanë hetuesit iranianë.

Boeingu 737-800 u rrëzua vetëm disa minuta pasi u nis nga aeroporti i Teheranit, duke mos lënë asnjë të mbijetuar.

Hetimet fillestare zbuluan se avioni ka pasur një problem derisa po dilte nga zona e aeroportit dhe se është përfshirë nga flakët.

- Advertisement -

“Aeroplani, i cili fillimisht u nis drejt perëndimit, ndryshoi drejtimin për shkak të një problemi. Ai ka qenë duke u kthyer në aeroport në momentin kur është rrëzuar”, tha shefi i Organizatës së Aviacionit Civil të Iranit, Ali Abedzadeh.

Më herët, Irani tha se nuk do ta dorëzojë kutinë e zezë – me të dhëna nga fluturimi – te Boeingu apo Shtetet e Bashkuara.

Me rregullat globale të aviacionit, Irani ka të drejtë t’i udhëheqë hetimet, por kompanitë e prodhimit janë shpesh të përfshira.

Rrëzimi i aeroplanit ndodhi vetëm disa orë pasi Irani kreu sulme me raketa në dy baza amerikane në Irak.

- Advertisement -

Megjithatë, nuk ka prova se dy ngjarjet janë të lidhura.

Tensionet Uashington-Teheran kanë arritur kulmin prejse SHBA-ja ka vrarë me dron një komandant të lartë ushtarak të Iranit, më 3 janar.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -