Behgjet Pacolli: Asociacionit nuk mund t’i shmangemi

Date:

Ai shprehet se është pro asaj që Kosova të sillet si shtet serioze dhe respekton marrëveshjet ndërkombëtar, e që u beson aleatëve të saj, këtë rast BE-së dhe SHBA-ve.

Deputeti i Kuvendit të Kosovës njëherit kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka thënë se themelimi i Asociacionit është i pa shmangshëm.

Pacolli tha se Kosova nuk mund t’i shmanget obligimit ndërkombëtarë.

Ai shprehet se është pro asaj që Kosova të sillet si shtet serioze dhe respekton marrëveshjet ndërkombëtar, e që u beson aleatëve të saj, këtë rast BE-së dhe SHBA-ve.

Unë jam pro asaj që Kosova të sillet si shtet serioz që respekton obligimet ndërkombëtare dhe që i beson aleatëve të vet.

Nëse dikush mendon se SHBA dhe Bashkimi Evropian, që janë sponsorë të Asociacionit, dëshirojnë të krijojë Republika Srpska në Kosovë apo çkado tjetër dhe se ata nuk e dinë çfarë rreziku paraqet Serbia, sinqerisht nuk e di ku jetojnë.

Asociacioni nuk ka mundësi të shmanget, është obligim ndërkombëtar që Kosova e ka marrë në bashkëpunim me SHBA-të dhe Bashkimin Evropian dhe Kosova duhet të ndjekë hapat që të lëvizë drejt veprimeve që respektojnë Kushtetutën e Kosovës dhe e tregojnë Kosovën si vend serioz që di të respektojë obligimet ndërkombëtare.

Me këtë logjikë që mbizotëron sot në Kosovë, kemi fat që s’e kemi pasur në momente kritike për vendin, nuk do të kishte ndodhur Rambujeja dhe bombardimi i Serbisë dhe nuk do të kishte ndodhur Athisaari dhe shpallja e pavarësisë.

Paranoja nuk ka vend në politikë, por vendit i duhet lidership, jo izolim dhe frikë nga aleatët tradicionalë të Kosovës” tha Behgjet Pacolli.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...