18.6 C
Pristina
Wednesday, April 10, 2024

“Betejë mes dy Koreve”, shkëmbehen të shtëna paralajmëruese pas përplasjes në det

Rekomandime

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut kanë hapur zjarr me të shtëna paralajmëruese dhe raketa artilerie në mes të tensioneve midis dy shteteve.

Një përplasje e mëparshme mes të dy vendeve në kufirin e tyre të diskutueshëm detar bëri që Koreja e Veriut të lëshonte dhjetë raketa artilerie në brigjet e saj perëndimore herët të hënën.

- Advertisement -

Ushtria e Koresë së Jugut kishte gjuajtur të shtëna paralajmëruese drejt një varke të Koresë së Veriut që kaloi kufirin detar të dy Koreve në orën 03:50 të mëngjesit, tha KCNA zyrtare e Koresë së Veriut.

Si përgjigje, Koreja e Veriut qëlloi dhjetë predha nga raketahedhës të shumtë rreth orës 05:15 të mëngjesit, tha një zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Popullore të Koresë së Veriut.

Shefat e Përbashkët të Shtabit të Jugut thanë se Veriu dërgoi një anije tregtare që kaloi vijën kufitare veriore (NLL), kufirin de facto detar midis dy Koreve.

- Advertisement -

“Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Popullore Koreane urdhëroi që të gjuanin dhjetë të shtëna nga raketahedhës të shumtë për të kthyer anijen e armikut,” tha zëdhënësi i Koresë së Veriut në një deklaratë të transmetuar nga KCNA.

Incidenti vjen në mes të tensioneve në rritje për breshërinë e fundit të testeve raketore të Koresë së Veriut.

- Advertisement -

Javën e kaluar Koreja e Jugut sulmoi avionë luftarakë pasi avionët luftarakë të Koresë së Veriut fluturuan afër kufirit dhe Kim Jong-un gjuajti një raketë balistike.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se Kim gjuajti gjithashtu një raketë balistike në det në brigjet e saj lindore nga zona Sunan pranë Phenianit.

Dhe më parë Kim Jong-un fluturoi 12 avionë luftarakë afër kufirit, që besohet se kanë kryer stërvitje gjuajtjeje ajër-tokë, sipas ushtrisë së Koresë së Jugut.

Kim lëshoi ​​dy raketa të tjera balistike në një “paralajmërim të qartë për armiqtë”, ndërsa në fillim të këtij muaji ai lëshoi ​​dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi drejt Japonisë.

Koreja e Jugut thotë se Veriu është në prag të testit të parë të bombës bërthamore në pesë vjet, me zyrtarët që thonë se “të gjithë janë në gjendje gatishmërie”.

-Advertisement-

Më shumë artikuj

- Advertisement -

Të fundit