Detaje të padëgjuara më parë për Astrit Deharin, si e kishin nxjerrë nga burgu dhe e kishin quar në kufi me Maqedoninë…

Familja e Astrit Deharit ka pranuar raportin e Institutit Zviceran të Mjekësisë Ligjore.

Babai i Astrit Deharit, ka thënë se nga raporti që kanë marrë, në të dyja gjuhët, sipas konkluzioneve, Astrit Dehari është vrarë dhe jo vetëvrarë.

E për këtë ka reaguar edhe Naim Miftari, ish anëtar i SHIK-ut i cili tashmë ka marrë ftesë për të dëshmuar në Gjykatën Speciale.

Ai në një postim publik në rrjetin e tij social Facebook, ka shkruar se në një rast, e kishin marrë Astrit Deharin dhe e kanë dërguar në kufi me Maqedoninë, ku e kishin kërcënuar për vrasje në vijën kufitare.

Miftari përgjegjës i lë prokurorin e rastit dhe hetuesit.

Postimi i plotë:

Një jet për një jet

Prokurori i rastit dhe hetuesit që merrnin natën Astrit Deharin dhe e qitnin jashta burgut (në një rast e kishin derguar në kufi të Maqedonis ku e kishin kercnuar me vrasje në vijen kufitare ) jan përgjigjsit kryesor të vrasjes,vrasjen e kan kryer të burgosurit spakut dy kriminela që hetuesit e PK dhe prokuriris joligjrisht ju kishin premtur lirim nga akuzat e tyre për vrasje nese e thejn Astrit Deharin dhe e detyrojn ta bëjn loder të prokuroris të presidentit Thaqi kunder LVV dhe kunder Albin Kurtit.
Në kët valle medomos ka dor edhe ndonje përson nga vet LVV që bashkounonte ngusht me pushtetin,ndoshta pa dije se qka po ndodh nē realitet.!

Kukulla e Hashim Thaqit prokurori,servili i tij Syl Hoxha duhet të ndjeket penalisht edhe nese ka nevoj edhe me kanun për kët rast,edhe pse dihet mir se kjo kukulla nuk leviz fare pa urdhrin e Hashim Thaqit ja urdhrin e Ilmi Reqices përmes të cilit kontrollon policin dhe prokurorin e Kosoves.