21.5 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Dikush në Kosovë, po e feston ditëlindjen e Bill Clinton

Rekomandime

Shoqata “Miqtë e Amerikës” do të kremtojë sot ditëlindjen e 73-të të mikut të madh të shqiptarëve e mbarë njerëzimit, ish-presidentit të SHBA-së, Bill Clinton.

Në ngjarjen që mbahet në zyrat e shoqatës, janë ftuar personalitete të larta shtetërore, deputetë, artistë, gazetarë, sportistë e miq të shoqatës, thuhet në njoftimin e kësaj shoqate, e cila sqaron se për shkak të hapësirës nuk ka pasur mundësi të ftojë shumë personalitete.

- Advertisement -

E veçanta e kësaj ngjarje është se kryetari i shoqatës Agim Rexhepi gjatë prononcimit do të jetë i veshur me veshje nacionale.

“Ky veprim është reagim ndaj deklaratës së ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, vitin e kaluar më 20 gusht, në Soçi të Rusisë në konferencën me media pas takimit me Ministrin e Punëve të Jashtme të Rusisë Sergej Lavrov, ku e ka potencuar festimin e ditëlindjes që e kemi bërë”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, ish-presidenti Bill Clinton mori pjesë në shënimin e 20-vjetorit të hyrjes së NATO-s, event ky i organizuar në muajin qershor në Prishtinë.

- Advertisement -

Ai deklaroi se Kosova është krenaria e tij dhe se e do shumë këtë vend.

Në fjalën e tij Clinton veç tjerash tha se ‘është i lumtur që bashkë me Albright, Clark dhe të tjerët e ndalën spastrimin etnik në Kosovë’.

-Advertisement-

Më shumë artikuj

- Advertisement -

Të fundit