Diplomati serb frikësohet nga lista e publikuar e kabinetit të presidentit të ardhshëm të SHBA’së, Joe Biden

Date:

Ish-ministri i jashtëm serb, Vladislav Jovanoviç, listën e publikuar të kabinetit të presidentit të ardhshëm të SHBA’së, Joe Biden, e ka konsideruar si jo-inkurajues, teksa ka thënë se ish-senatori i SHBA’së do të duhet të përballet me një situatë krejtësisht të re krahasuar me atë të 1999-ës.

Në ndërkohë, Serbia është bërë një vend krejtësisht ndryshe.

Ajo nuk është e dobët, e lodhur nga brenda, nuk i është nënshtruar vështirësive që i janë imponuar.

Nga ana tjetër, pamja e botës është ndryshe. prania dhe ndikimi i shtyllave të tjera të shquara të fuqisë në botë – Rusia, Kina, Turqia, madje edhe ndikimi arab, për të mos përmendur Gjermaninë, e cila në heshtje, përtej NATO-s dhe BE-së, po tërhiqet në Ballkan “, tha Jovanovic.

Ai beson se Biden do të duhet të marrë parasysh një konfigurim tjetër gjeopolitik, i cili nuk ekzistonte më parë, ose nuk ekzistonte në një masë kaq serioze.

Për shkak të kësaj, ai do të duhet të kuptojë, siç Trump tashmë kishte filluar të kuptonte, se Serbia është rritur dhe është bërë një hartë politike më e rëndësishme sesa vetë Kosova dhe se ai do të duhet të moderojë format e presionit të tij ndaj Serbisë, për t’i dozuar ato deri në kufi, gjë që nuk do të rrezikojë interesat gjeopolitike amerikane “, tha Jovanoviç.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...