E paparë në 30 vjet: Një stuhi e tmerrshme akulli në Rusi

Date:

Mijëra njerëz në lindjen e largët të Rusisë, në Primorye, mbetën pa ngrohje dhe energji elektrike të mërkurën ndërsa autoritetet lokale dhe shërbimet e urgjencës luftuan pasojat e një stuhie të paparë akulli që goditi rajonin javën e kaluar.

Sipas Ministrisë së Energjisë së Rusisë, 5,800 banorë të Primorye janë ende pa energji elektrike, dhe 3,300 njerëz në Vladivostok, kryeqyteti i rajonit, janë ende pa ngrohje.

Rajoni u godit nga shiu i akullt në 18 nëntor, dhe mijëra banorë të saj u zgjuan të nesërmen në apartamente të errëta dhe të ftohta. Shtresa të trasha akulli mbuluan pemë, makina, rrugë dhe linja elektrike, shumë prej të cilave u thyen nën ngarkesë.

“Rajoni nuk ka parë një stuhi të tillë për 30 vjet,” tha Oleg Kozhemyako, guvernatori i Primorye, në faqen e tij në

Stuhia e akullit zgjati për disa ditë. Të shtunën, gati 180,000 njerëz në rajon nuk kishin energji elektrike, ngrohje ose ujë, sipas faqes në internet të qeverisë rajonale.

Autoritetet kanë punuar për shtatë ditë për të rivendosur furnizimin me energji elektrike të rajonit. U organizuan strehimore dhe ushqime të nxehta për të prekurit. Qeveria ka caktuar 700 milion rubla (rreth 9 milion dollarë) për të ndihmuar rajonin, i cili shpalli një gjendje të jashtëzakonshme të premten.

Duke komentuar situatën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të hënën se stuhia e fortë e akullit “shkaktoi dëme të mëdha në infrastrukturën urbane” dhe vuri në dukje se ndërsa autoritetet po merrnin të gjitha masat e nevojshme, pasojat nuk mund të eliminoheshin shpejt.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Visar Ymeri harxhon rrymë sa nja një fabrikë: Në shkur do të paguaj 236 euro më shumë

Drejtori i Institutit “Musinë Kokalari”, Visar Ymeri, ka thënë...

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...