-0.7 C
Pristina
E martë, 29 Nëntor, 2022

Gazeta zvicerane: Qeveria Hoti ishte ilegale (war die Wahl Hotis nicht rechtens) shkoi ashtu si erdhi.. Hapet rruga për zgjedhje të reja

Rekomandime

Vendimi i gjykatës detyron zgjedhje të reja në Kosovë! (“Gerichtsurteil erzwingt Neuwahlen im Kosovo!”) me këtë titull ka shkruar gazeta BLICK duke ju referuar agjencisë shtetërore të lajmeve ATS/SDA, transmeton gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”

“Fitorja ultra-ngushtë e Kryeministrit Avdullah Hoti në verë nuk ishte e ligjshme, vendosi gjykata kushtetuese e vendit. Një vendim nga Gjykata Kushtetuese të hënën i bëri zgjedhjet e parakohshme të nevojshme në Kosovë..” ka raportuar gaztea Blic.

Gjykatësit vendosën që zgjedhja e Kryeministrit aktual Avdullah Hoti, 44 vjeç, nga parlamenti në 3 qershor të këtij viti ishte e paligjshme, raportuan mediat në Prishtinë vonë në mbrëmje.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani (38) do të takohet me përfaqësuesit e partisë këtë të martë për të caktuar një datë zgjedhjesh, tha ajo. Zgjedhjet e reja duhet të mbahen brenda 40 ditësh. Hoti u zgjodh në detyrë në qershor me votat e 61 nga 120 deputetët.

Partia e tij, Lidhja Konservatore Demokratike e Kosovës (LDK), kishte ndërprerë më parë koalicionin me partinë më të madhe në Kosovë, me Vetëvendosjen, me Kryeministrin Albin Kurti.

Ndërsa sot gjykata kushtetues vendosi se zgjedhja e Hotit ishte ishte ilegale dhe e paligjshme (war die Wahl Hotis nicht rechtens) sepse një nga deputetët që votuan për të nuk kishte të drejtë vote. Politikani u dënua për mashtrim në kohën e votimit. Në fund të shtatorit, ai filloi dënimin me burg për të cilin u dënua.

Më shumë artikuj

Të fundit