Gazetari kosovar, Agim Muhaxheri që goditi regjimin serb: Rrëfen për eliminimin e vogëlushit nga Boban Kërstiq!

Date:

Rrëfimin i dhimbshëm i familjes Brestovci nga Prishtina, familje kjo e cila në natën e 27 korrikut të vitit 1994 humbi djalin e tyre 6 vjeçar, Fidan Brestovci.

Dokumentari “Expose” ka pasqyruar rastin e eliminimit pabesisht në mënyrë tinëzare nga polici serb Boban Kërstiq, në rrugën në mes të fshatrave Rahovicë e Softaj të komunës së Ferizajt.

Këtë rast e kam ndjekur si proces gjyqësor në Gjykatën e atëhershme të Qarkut në Prishtinë.

Boban Kërstiqi në vend se të dënohet, ai shpërblehet. Unë e bëj shkrimin për të, “Vrasësit shpërblehen”.

Ishte çast shumë i dhimbshëm kur kam shkuar për atë djalë. Si sot më kujtohet. Çka t’ju them, kam qëndruar në shtëpinë e tyre, disa herë, afër Pazarit të Gjelbër në Prishtinë, u mërzitshin shumë.

Janë friku gazetarët, mu s’ma ka ndier. Kam raportuar dhe s’jam frikësuar nga regjimi serb.

Shkrimet flasin. Atë ngjarje e kam ndjekur në vazhdime, lajme, artikuj, komente të ndryshme”, është shprehur Muhaxheri.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...