9.6 C
Pristina
Monday, February 26, 2024

Gjermania nuk i doli siç e priste, 26-vjeçari ka një mesazh për të rinjtë

Rekomandime

Vitet e fundit nga Kosova dhe Shqipëria të rinjtë janë larguar në masë. Ata janë larguar kryesisht drejt Gjermanisë për një jetë më të mirë.

Kurse mëngjesin e sotëm një 26-vjeçar shqiptar që ka emigruar në Gjermani i ka shkruar redaksisë së JOQ Albania.

Ai tregon se realiteti në Gjermani nuk është aspak ashtu siç e kishte pritur. I riu ka treguar se punon në ndërtim dhe se qiratë janë shumë të larta.

Po ashtu ai tregon se në sytë e gjermanë shumë shqiptarë shikohen si të pavlerë dhe i trajtojnë në mënyrë inferiore. Në Shqipëri, ai thotë se kishte një punë të mirë në zyrë dhe se në Gjermani puna që bën në ndërtim tani është shumë e rëndë.

Në përfundim të mesazhit të tij, ai ka dhënë një mesazh për gjithë të rinjtë e tjerë shqiptarë. Ai thotë se të rinjtë duhet të largohen nga Shqipëria vetëm nëse kanë gjetur të sigurojnë një vend pune në profilin që kanë studiuar.

Mesazhi i plotë:

Pershendetje JOQ! Duke qene nje faqe mjaft e ndjekur dhe duke mar shkas nga te rinjt qe te gjith duan te largohen nga Shqiperia nje moment e me pare po ju them nga eksperienca se e jasht shtetit nuk esht si ata mendojn e une mendoja.

Do te thoja se ktej eshte me e veshtire, une jetoj ne gjermani dhe kryej nje pune ne ndertim mjaft e rend kjo per te ardhurat qe sjell,nderkohe qerat jane mjaft te larta duke filluar nga 800 euro dhe e veshtire ta sigurosh.

Ne syte e gjermanve ne ndihemi te pavler na trajtojn ne menyre inferiore ,nderkohe shkollat tona ktu nuk njihen,patentat tona ktu jane gjithashtu te pavlera dhe thjesht sherbejm si skllever duke kryer punet me te renda te cilat vendasit i perbuzin.

Une jam 26 vjec ne shqiperi kisha nje pune te mire ne zyre,pasi kam perfunduar studimet master, kisha shoqerin time dhe mjaft njerez …por duke u shtyr nga leket mendova te le vendin per nje jete me te mir por qe ne fakt me e veshtir pra trajtohesh si kafsh pune dhe jo te vesh ne funksion cfar di e mund te arrish.

Nuk po e zgjas por ju jap nje mesash te gjith Shqiptareve te mesojne e te punojn ne vendin e tyre ose nqs do te largohen jasht vetem nese arrijn te sigurojn nje vend pune ne profilin qe kane studiuar!!”

Më shumë artikuj

Të fundit