16.3 C
Pristina
Saturday, June 10, 2023

Gjuriq reagon pas dënimit të ish-ministrit që quajti ‘trillim’ masakrën e Reçakut

- Advertisement -

Të rekomanduara

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq ka reaguar pas vendimit për dënimin me dy vjet burgim të ish-ministrit të Administratës dhe Pushtetit Lokal, Ivan Todosijeviq.

Sipas tij, gjyqësori i Prishtinës zyrtarisht ka pezulluar të gjitha të drejtat e popullit serb në Kosovë për lirinë e mendimit dhe të fjalës.

“Ne jemi të gjithë Ivan Todosijeviqa,” tha Gjuriq në një deklaratë me shkrim dërguar mediave.

- Advertisement -

Ish-ministri serb në Qeverinë e Kosovës, Ivan Todosijeviq u shpall fajtor për deklaratat që i kishte bërë në lidhje me shqiptarët dhe masakrën e Reçakut.

Lidhur me këtë, ai akuzohej për veprën penale “nxitja e urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik”.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -