Haradinaj: Nëse doni ta nominoni Murat Jasharin për president, mblidhni nënshkrimet

Date:

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po shprehet e bindur se lideri i saj, Ramush Haradinaj do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit. Por, publicisti Shkëlzen Maliqi vlerëson se kjo ka pak gjasa të ndodhë.

Ulësja e Presidentit të Kosovës, të cilën e ka zënë si ushtruese detyre, Vjosa Osmani, pas rreth pesë muajve do të jetë e lirë.

Partitë politike akoma nuk ia kanë dalë që ta gjejnë një person që do t’i bënte votat e mjaftueshme.

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj shprehet i bindur se do t’ia dalin ta bëjnë President kryetarin e partisë, Ramush Haradinajn.

“Ne e kemi bërë ofertën publike shumë transparente edhe ne jemi në bashkëbisedim pothuajse me të gjithë akterët politik që me e marrë besimin e tyre edhe unë jam i bindur që do ta gjejmë një kompromis dhe mirëkuptim, deklaroi Daut Haradinaj për RTV Dukagjinin.

I këtij mendimi nuk është edhe analisti politik Shkëlzen Maliqi.

“A i ka të drejtë me u kandidu por nuk po e shoh që ka shanca, sikur atëherë herën e parë kur u bë kryeministër, edhe herën e dytë që u bë kryeministër, disi me pak me hatër pak me raportin e forcave e kanë favorizuar. Po tash nuk besoj se ai do të jetë zgjidhje, deklaroi Shkëlzen Maliqi.

Emri i Murat Jasharit, nipit të komandantit Adem Jashari, është përmendur po ashtu si kandidat i mundshëm për President.

Për Haradinajn është e papërgjegjshme të përmenden emra, pa i mbledhur nënshkrimet për nominim.

“Ideja me i komprementu njerëzit permanent, sikurse ka ndodh edhe në të kaluarën, me ua laku emrat është e pandershme dhe e papërgjegjshme. Ata që duan me e nominu i mbledhin nënshkrimet dhe e nominojnë, pastaj ulemi dhe e diskutojmë”, thotë Haradinaj.

Për publicistin Maliqi, Partia Demokratike e Kosovës është ajo që mund ta luajë lojën për President.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...

Berisha: Rama u bë synet më 2013 në Topkapi

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi deklaratën e kryeministrit Edi Rama...

“Ti do të akuzohesh për t’zezat e Iuftës”- Joe Biden kishte refuzuar t’ia japë dorën Millosheviqit

Gazetari Ivica Puljic i Al Jazeera Balkans duke folur...

Mot i ndryshueshëm gjatë javës, nesër bie borë

Mot i ftohtë dhe ndryshueshëm gjatë javës, me kthjellime...