31.7 C
Pristina
E hënë, 4 Korrik, 2022

Parashikimi, stuhi të mëdha priten në të gjithë Greqinë, Turqinë e Shqipërinë

Rekomandime

Sinoptikanët parashikojnë stuhi të tjera, që do ta godasin Ballkanin. Vendi ynë u përball ditën e djeshme me reshje të shumta.

Ndërsa rryma po hyn në Mesdhe, masa të forta janë krijuar në pjesën më të madhe të Evropës së Jugut. Bollëk lagështie i nivelit të ulët dhe ngritje e fortë sinoptike që përshkon Ballkanin do të sjellë stuhi të shumta, potencialisht të rënda, raporton “ESTOFEX”, qendër e njohur për parashikimet e motit.

Në Evropë një ciklon i thellë po afron, duke sjellë masa ajri me lagështi nga Atlantiku. Paqëndrueshmëria e dobët është parashikuar për këtë pjesë të kontinentit, por mund të formojnë edhe disa stuhi, thuhet në parashikim.

Pritet një rritje e fortë ndaj masave ajrore të paqëndrueshme që shtrihen mbi detet Adriatik dhe Jon dhe më vonë ato mbi Detin Egje. Përmbajtja me lagështi të lartë pranë brigjeve të Greqisë dhe Shqipërisë mund të çojë potencialisht, në stuhi të mëdha.

Stuhia më e madhe do të përfshijë brigjet greke dhe turke, por do të prekë edhe Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriut.

Më shumë artikuj

Të fundit