Ismet Beqiri i thotë Vetëvendosjes ta harrojë postin e kryeministrit: Me Vjosën, ose hiç!

0
108
Ismet Beqiri

Një koalicion i mundshëm parazgjedhor mes LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje ka qenë temë diskutimi javët e fundit.Takimet mes tyre dukeshin sikur po prodhonin një koalicion të mundshëm, por kohët e fundit duket se dy partitë janë larg me qëndrime. Te dy partitë duan postin e kryeministrit. Rreth kësaj teme dhe takimeve të mundshme me LVV në ditët e ardhshme, Indeksonline kontaktoi me anëtarin e kryesis së LDK-së, Ismet BeqiriBeqiri ka thënë se nuk ka pasur takime me VV, mirëpo sipas tij një takim i tillë nuk do të thotë që s’do të ndodh.

“Nuk ka pasur ndonjë takim me dikënd nga VV. Për momentin nuk ka ndonjë takim te planifikuar, por mund te ndodhë te takohemi, mbetët te shihet. LDK e ka deponimin me shkuar e vetme ne zgjedhje, por nuk e ka mbyll mundësinë e bisedimeve me VV. Ky ishte edhe qëndrim i Këshillit tē Përgjithshëm në mbledhjen e djeshme”, tha aiBeqiri duke folur për koalicionet e mundshme më LDK-në tha se, mbyllje të mundësisë për koalicion LDK ka vetëm me PDK-në.“Mbyllje te mundësisë të çfarëdo bashkëpunimi për koalicion parazgjedhor dhe pas zgjedhor kemi vetëm me PDK”, tha Beqiri per Indeksonline

Ndryshe, Beqiri për sa i përket postit të kryeministrit tha se është I pa negociushem duke thënë se është I bindur që Vjosa Osmani do të jetë kryeminstre e vendit“ Posti i Kryeministres për ne është i pa negociueshëm për LDK-në, për çdo gjë mund të bisedojmë por jo për postin e Kryeministres. Kandidatja jonë është Vjosa Osmani, ne jemi te bindur jo vetëm kandidate por ajo do te jetë kryeministrja e ardhshme e Republikës së Kosovës. Ky nuk është kusht por ky është vullnet i elektoratit tonë, strukturave tona, është vendim i Këshillit të Përgjithshëm dhe ne jemi padyshim partia me e madhe dhe me përkrahjen më te madhe në vend. Ne do te fitojmë edhe vetëm ,por fitorja do te ishte edhe më e madhe me VV, por me kryeministre znj.Vjosa Osmani. Sidoqoftë edhe vetēm do ti fitojmë zgjedhjet”, u shpreh Beqiri

Ndryshe, dy ditë me parë LDK ka zgjedhur Vjosa Osmanin si kandidatë për kryeministre.