23.4 C
Pristina
Monday, June 5, 2023

Jakup Krasniqi e quan gomar kryediplomatin palestinez që Kosovën e konsideron pjesë të Serbisë

- Advertisement -

Të rekomanduara

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka reaguar ndaj shefit të diplomacisë së autoritetit palestinez, Riyad al-Maliki, i cili e ka mbështetur politikën e Serbisë karshi Kosovës. Madje Krasniqi e ka quajtur Al Malikin gomar.

“Një kriminel nga Serbia e paska falënderuar një gomar nga Palestina, pse ky i fundit e ka mbështetur politikën e krimit e të gjenosidit që Serbia ka ushtruar mbi shqiptarët e Kosovës”, ka shkruar Krasniqi.

- Advertisement -

Tutje, Kransiqi tha se kjo qasje e Al Malikit karrshi Serbisë, ka bërë që të ndjej keqardhje pse e ka mbështetur luftën e palestinezëve për pavarësi.

“Ky idiotizëm i diplomatit palestinez më bëri që të me vije keq pse për dekada e kam mbështetur luftën e palestinezëve për liri e pavarësi”, shkruan Krasniqi.

“Nejse, koha po tregon se ai ambient ka shumë idiotizëm e pak urti?!”, ka përfunduar Krasniqi.

Sipas një njoftimi të ministrisë së Jashtme të Serbisë, ministri Daçiq ka shprehur mirënjohje për mbështetjen që palestinezët i kanë dhënë Serbisë në organizatat ndërkombëtare, duke mos votuar për anëtarësimin e Kosovës.

- Advertisement -

“Ne i jemi mirënjohës Palestinës për mbështetjen parimore në lidhje me Kosovën, dhe kjo mbështetje është me rëndësi të madhe sepse Palestina është shumë e vlerësuar, jo vetëm në botën myslimane, por edhe në vendet e tjera”, ka thënë kryediplomati serb.

Në njoftim thuhet se shefi i diplomacisë palestineze, Riyad Al Maliki, ka shfaqur mbështetje për qëndrimin e Serbisë ndaj Kosovës, duke thënë se ata (palestinezët) nuk mund të pranojnë asnjë pozicion që nuk është në përputhje me qëndrimin e Serbisë ndaj Kosovës.

Daçiq dhe Al Maliki nënshkruan edhe disa marrëveshje bashkëpunimi.

Daçiç, ka kujtuar se ish-Jugosllavia ishte ndër të parat “që njohu shtetin palestinez”, madje edhe para disa vendeve arabe.

Më 2012, palestinezët kanë arritur të fitojnë statusin e “shtetit vëzhgues jo-anëtar” në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara e patën kundërshtuar rezolutën.

Palestinezët duan shtet të pavarur në Bregun Perëndimor dhe Gaza, me kryeqytet Jerusalemin Lindor. Izraeli kundërshton.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -