6 C
Pristina
Thursday, March 23, 2023

Jepet alarmi i madh nga Ukraina: Rusia mund të hedhin në erë centralin bërthamor në Zaporizhia

Rekomandime

Lufta në Ukrainë ka arritur në ditën 246-të. Stafi ushtarak i Kievit nuk përjashton mundësinë që Rusia mund të shpërthejë termocentralin bërthamor të Zaporizhia “duke shkaktuar një fatkeqësi dhe duke fajësuar mw pas Ukrainën”.

Sipas gjerneralit të brigadës Alexei Gromov, duke marrë parasysh akuzat ruse për rrezikun e një “bombe të pistë” është e mundur që pushtuesit mund të organizojnë shpërthime në termocentralin bërthamor të Zaporizhias dhe të shkaktojnë një KRlM kundër njerëzimit.

Pala ruse shprehet se Kievi po përdor shantazhin bërthamor për të marrë gjithnjë e më shumë mbështetje financiare dhe ushtarake nga Perëndimi.

Ministri rus tha se Perëndimi duhet të ndikojë te Kievi për të braktisur planin e përdorimit të “bombës së pistë”.

Më shumë artikuj

Të fundit