Këta do të jenë deputetët e Kuvendit nga VV, LDK dhe PDK

Përderisa numërimi i votave të mbetura nga zgjedhjet e 6 tetorit po shkon drejt të fundit, janë publikuar emrat e deputetëve që do të jenë pjesë e Kuvendit të Kosovës nga tri partitë më të mëdha në vend, Vetëvendosje, LDK dhe PDK

Lideri i VV’së, Albin Kurti, ka siguruar mbi 181 mijë vota, duke u pasuar kështu nga Glauk Konjufca me mbi 72 mijë vota dhe Albulena Haxhiu është e treta me mbi 45 mijë vota.

Ja lista e deputetëve të VV’së:

ALBIN KURTI 181,771 1

GLAUK KONJUFCA 72155 2

ALBULENA HAXHIU 45,665 1

ARBEN VITIA 25,711 3

HEKURAN MURATI 22,847 4

MIMOZA KUSARI – LILA 22,131 2

SARANDA BOGUJEVCI 18,264 3

LIBURN ALIU 17,973 5

REXHEP SELIMI 15,728 6

HAKI ABAZI 15,450 7

YLLZA HOTI 14,605 4

MEFAIL BAJQINOVCI 14,453 8

LABINOTË DEMI – MURTEZI 13,392 5

HAJRULLA ÇEKO 12,056 9

GAZMEND GJYSHINCA 12,050 10

VALON RAMADANI 12,036 11
JAHJA KOKAJ 12,024 12

ARBERIJE NAGAVCI 10,981 6

FITORE PACOLLI DALIPI 10,590 7

ARTAN ABRASHI 10,256 13

SHPEJTIM BULLIQI 10,087 14

ARBËR REXHAJ 9,387 15

AGON BATUSHA 9,212 16

DIMAL BASHA 8,268 17

SALIH ZYBA 8,225 18

ARBËRESHË HYSENI 8,134 8

FATMIRE KOLLÇAKU 8,035 9

FITIM UKA 7,920 19

FJOLLa UJKANI 7,880 10
ALBAN HYSENI 7,735 20

ENVER HALITI 7,704 21

ARTA BAJRALIJA 7,595 11

Nga LDK, kandidatja për kryeministre, Vjosa Osmani ka numrin më të madh të votave me mbi 175 mijë vota. I dyti më i votuar është Kujtim Shala, i cili ka mbi 38 mijë vota dhe i treti renditet kryetari i degës së LDK-së në Prizren, Anton Quni.

Sipas rezultatit aktual, LDK do t’i ketë 30 deputetë.

Partia e tretë në vend, PDK si më të votuarin ka kreun e saj, Kadri Veselin, i cili ka marrë 146.057 vota, i dyti në listë renditet Uran Ismaili me 28.169 vota, kurse i treti Mërgim Lushtaku me 18.444 vota.

KADRI VESELI 146,057

URAN ISMAILI 28,169

MERGIM LUSHTAKU 18,444

FERAT SHALA 18,289

ELMI REÇICA 17,850

BEDRI HAMZA 15,370

ABELARD TAHIRI 14,492

KUJTIM GASHI 13,272

BAJRUSH XHEMAILI 11,620

ENVER HOXHAJ 11,056

MEMLI KRASNIQI 10,989

HAJREDIN KUÇI 10,609

BEKIM HAXHIU 10,492

SEJDI HOXHA 9,630

FATMIR XHELILI 9,311

GAZMEND BYTYÇI 9,097

ELIZA HOXHA 9,256

ARIANA MUSLIU-SHOSHI 8,778

EVGJENI THAÇI-DRAGUSHA 8,333

GANIMETE MUSLIU 8,240

BLERTA DELIU KODRA 8,078

BESA ISMAILI AHMETI 7,876

FLORETË ZEJNULLAHU 7,033

VALDETE IDRIZI 6,226