16.3 C
Pristina
Saturday, June 10, 2023

Këto janë forcat bërthamore të botës, nuk është Amerika e para

- Advertisement -

Të rekomanduara

Në kohën kur frika për një luftë të mundshme botërore po ju sjellim disa nga shtetet që kanë potencial bërthamor.

Nëse keni menduar që Irani mund t’i bëjë ballë super-fuqisë botërore Shteteve të Bashkuara të Amerikës atëherë jeni gabim,

- Advertisement -

Sipas statistikave të Institutit Ndërkombëtar për Kërkime në Stokholm, Rusia prinë për nga numri i kokave bërthamore që posedojnë.

Plot 7,000 koka bërthamore, e ndjekur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 6,800 , pastaj vjen Franca me 300 pastaj Kina me 270, pesëshen e mbyll Mbretëria e Bashkuar.

Rusia 7,000

SHBA 6,800

- Advertisement -

Franca 300

Kina 270

Mbretëria e Bashkuar 215

Pakistani 130-140

India 120-130

Izraeli 80

Koreja e Veriut 10-20

Numri total i kokave bërthamore në botë 14,935.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -