9.1 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Kina paralajmëron Britaninë: Do të keni kundërpërgjigje ushtarake

Rekomandime

Kina ka paralajmëruar Britaninë në lidhje me anijet luftarake që po dërgojnë në Detin e Kinës Jugore.

Sipas Kinës, nëse anijet vazhdojnë kursin në atë territor, kjo do të quhej një lëvizje armiqësore, dhe Pekini do të detyrohej të kundërpërgjigjej ushtarakisht, raporton Sky News.

An aerial view of the disputed Spratly islands in the South China Sea
Autoritetet në Kinë dyshojnë se Britania e Madhe po përgatitet të dërgojë aeroplanmbajtësen e saj, me avionë amerikanë në bord, në ishujt e diskutueueshëm të zonës.

Ambasadori i Kinës në Angli tha se “Britani nuk duhet të bëjë punën e pistë të dikujt tjetër”, duke nënkuptuar Amerikën.

Ishujt Spratli dhe Parasel janë në një pozicion shumë strategjik, por tre vende të rajonit kanë deklaruar se i përkasin atyre: Kina, Vietnami dhe Ishujt Filipine.

SHBA, nga ana tjetër, e ka sfiduar vazhdimisht pretendimin e Kinës për ato ishuj,duke drejtuar operacione të shumta në zonë.

Më shumë artikuj

Të fundit