6.1 C
Pristina
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Kur të fluturon mbi kokë bombarduesi 2.1 miliardë dollarësh

Rekomandime

Adhuruesit e avionëve ishin mbledhur pranë bazës RAF Fairford Gloucestershire, në Britaninë e Madhe për të shijuar spektaklin.

Një avion bombardues i NATO-s, B-2, me vlerë 2.1 miliardë dollarë, kaloi mbi kokat e tyre si pjesë e stërvitjes së NATO-s në Islandë dhe tashmë është kthyer në brazën britanike.

Bombarduesit amerikanë janë avionët luftarakë më të shtrenjtë të prodhuar ndonjëherë.

Nga viti 1987 deri në vitin 2000 janë realizuar 21 të tillë. Avioni ka kapacitete bërthamore dhe mund të lëshojë deri në 80 predha në një mision të vetëm.

Më shumë artikuj

Të fundit