2.2 C
Pristina
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Media amerikane: Ja kur mund të mbahen zgjedhjet e reja në Kosovë

Rekomandime

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur që vendi duhet të mbajë zgjedhje të reja të përgjithshme, sepse pasi konfirmoi se qeveria e qershorit u rrëzua për shkak të një vote të pavlefshme.

Vendimi i gjykatës e bëri të pavlefshme një votë nga deputeti Etem Arifi nga Partia e Ashkalinjëve për Integrim. Vota e Arifit i kishte dhënë qeverisë së Kryeministrit Avdullah Hoti 61 vota në Kuvendin e Kosovës me 120 vende, shkruan New York Times, përcjell Bota sot.

Presidentja e vendit pritet tani të shpallë datën e zgjedhjeve, të cilat duhet të zhvillohen brenda 40 ditësh.

Presidentja e përkohshme Vjosa Osmani filloi konsultimet të martën me udhëheqësit e partive për datën e zgjedhjeve, e cila ka të ngjarë të caktohet në fund të janarit ose në fillim të shkurtit në kushte bllokimi si rezultat i pandemisë së Koronavirusit.

“Vendimi i gjykatës erdhi si rezultat i një peticioni nga 16 deputetë nga Lëvizja Vetëvendosje. Partia kishte qenë pjesë e një koalicioni jetëshkurtër me Lidhjen Demokratike të Kosovës të Hotit deri në qershor, por u largua pas një mosmarrëveshjeje”, shkruan më tej media amerikane, përcjell Bota sot.

Hoti tha se ai respekton plotësisht vendimin e gjykatës dhe se kabineti i tij do të jetë qeveri në detyrë derisa të instalohet një e re.

Arifi u dënua me 15 muaj burg në gusht 2019 për përdorim të paligjshëm të 26,000 eurove (31,000 dollarë) të parave publike dhënë një organizate joqeveritare për përfitime personale. Sidoqoftë, ai kandidoi për parlamentin e ri në tetor të të njëjtit vit dhe u zgjodh automatikisht në parlament si drejtues i një partie të pakicës rome.

Arifi u dorëzua në polici në shtator dhe tani po vuan dënimin.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, u bëri thirrje të gjitha partive dhe institucioneve në Kosovë që të respektojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe të sigurojnë “zgjedhje të lira, të drejta dhe paqësore”.

Kosova u nda nga Serbia pas një kryengritjeje të armatosur nga popullata me shumicë shqiptare etnike në vitet 1998-99. Ajo deklaroi pavarësinë në 2008, të cilën Serbia nuk pranon ta njohë.

Më shumë artikuj

Të fundit