Momenti kur Kurti kalon pranë Haradinajt dhe nuk i flet

Në emisionin Pressing, sot kanë qenë të ftuar dy kandidatët për kryeminisër, Albin Kurti i Vetëvendosjes dhe Ramush Haradinaj i koalicionit AAK – PSD. Atyre u ra që ta shohin njëri – tjetrin shumë afër, por zgjodhën as të mos përshëndeten.

Intervistat e tyre janë realizuar njëra pas tjetrës, e dy kandidatët kanë pasur rastin të takohen gjatë ndërrimit në studio.

Kurti, pasi ka kryer intervistën për përcjellë në dalje, ku shihet se ai nuk pati vullnet ta përshendet kundërkandidatin e tij, që është kryeministër në detyrë.

Haradinaj në ato qaste ishte i ulur në një nga tavolinat jashtë studios bashkë me ekipin e tij.

Në videon e mëposhtme mund të shihni kalimin e Kurtit afër Haradinajt, pa u përshëndetur me njëri – tjetrin.


Kurti e Haradinaj gjatë periudhës 2015- 2017 përbënin bashkë opozitën dhe kishin raporte të mira mes vete. Madje së bashku kishin organizuar protesta kundër Demarkacionit me Malin e Zi dhe Asociacionit të komunave serbe.

Ndërkaq në fushatën ku të dy janë pretendentë për pozitën e kryeministrit në zgjedhjet e 6 tetorit, të dy kanë ashpërsuar gjuhen me njëri – tjetrin.

Kurti sot në Pressing ka thënë se Haradinaj dha mbi tetë mijë hektarë tokë Malit të Zi, për karrigen e kryeministrit.

Pak minuta më vonë iu kundërpërgjigj Haradinaj duke thënë se ‘Kurti është mashtrues”.