2.7 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023

New York Times ngre alarmin: Rusët diskutuan përdorimin e armëve bërthamore, zbulohet plani sekret i Putinit

Rekomandime

Çështja e përdorimit të armëve bërthamore taktike në frontin e luftës u ngrit gjatë bisedimeve të zhvilluara nga zyrtarët ushtarakë rusë, sipas një raporti të “New York Times” (NYT).

Zyrtarët rusë kanë diskutuar se kur dhe si Moska mund të përdorë armë të vogla bërthamore në Ukrainë, duke ngritur shqetësime në Uashington dhe aleatët e tij për një sulm të mundshëm bërthamor.

Veçanërisht, presidenti rus Vladimir Putin nuk mori pjesë në bisedime, të cilat u zhvilluan në mes të retorikës së shtuar rreth armëve bërthamore të Rusisë dhe pengesave ushtarake ruse në fushën e betejës, thuhet në raport.

Për “New York Times”, tema e diskutimit të zyrtarëve rusë shpreh zhgënjimin e tyre për dështimet në frontin ukrainas.

“Pasja e një debati të tillë sugjeron se kërcënimet e Vladimir Putin për përdorimin e armëve bërthamore mund të mos jenë vetëm fjalë”, shkruan gazeta amerikane.

Por zyrtarët amerikanë kanë thënë se nuk kanë prova se rusët po lëvizin armët bërthamore në vendin e tyre ose se ata kanë ndërmarrë hapa të tjerë për t’u përgatitur për një sulm bërthamor.

Ndërkohë që lufta në Ukrainë është ndezur, plani sekret i Putinit për Bjellorusinë po del në dritë.

Sipas inteligjencës britanike, forcat ruse kanë dislokuar trupa në Bjellorusi, duke e përdorur vendin si pikënisje për sulmet me raketa kundër Ukrainës.

Zëdhënësi i Putinit, udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko njoftoi se donte të krijonte një forcë të përbashkët mbrojtëse me mikun e tij Vladimir Putin.

Përveç kësaj, qeveria e Minskut dërgoi tanke dhe pajisje të tjera ushtarake në Rusi.

Sipas planit të shërbimeve sekrete britanike, propaganda e Kremlinit dëshiron të përdorë të gjitha forcat e saj për të treguar se regjimi i Lukashenkos në Bjellorusi është aleati i tij më i rëndësishëm në luftën kundër Ukrainës.

“Një nga qëllimet e Putinit është të bindë Perëndimin se Bjellorusia është një kërcënim ushtarak për të!

Siç raporton gazeta gjermane Bild, “anglezët po shohin disa të dhëna nga pala ruse duke analizuar imazhet e reja satelitore që tregojnë dy avionë luftarakë rusë MiG-31 dhe një kontejner të madh që mbrohen nga një mur dheu në një aeroport në Bjellorusi.”

Ky vend parkimi ka të ngjarë të lidhet me raketat hipersonike ruse AS-24 Killjoy.

Sipas NATO-s, këto raketa vështirë se mund të përgjohen nga sistemet konvencionale të mbrojtjes ajrore ose të mbrojtjes raketore.

Për britanikët, Moska ka përdorur raketa të tilla që nga viti 2018. Megjithatë, asnjë sistem raketor Killjoy nuk është vendosur deri më tani në Bjellorusi.

Siç vlerëson inteligjenca britanike, duke qenë se ushtarakisht kjo përbën një “përparësi të vogël strategjike” ndaj Perëndimit, Kremlini ndoshta po ndjek një qëllim tjetër.

Rusia dëshiron t’i “dërgojë një mesazh të qartë Perëndimit” duke vendosur përgjues luftarakë dhe raketa hipersonike në Bjellorusi.
Në këtë mënyrë, ai dëshiron t’i tregojë Perëndimit se vendi i vogël i Lukashenkos tani po luan një rol më të madh ushtarak në luftën e Ukrainës sesa kur filloi lufta.

“Mesazhi i Moskës për Perëndimin është se rusët nuk janë vetëm, por mbështeten nga bashkëqytetarët e tyre, bjellorusët.”
Lukashenko gjithsesi po vepron si “kukulla” e Putinit, komenton botimi gjerman./Abcnews.al/

Më shumë artikuj

Të fundit