Numërohen 40% e votave të diasporës, ky është rezultati

Deri më tani në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve janë numëruar mbi 5 mijë e 900 vota ose mbi 40 për qind të votave të diasporës.

Lëvizja Vetëvendosje është duke udhëhequr.Për partinë e drejtuar nga Kurti deri tani kanë votuar 2 mijë e 990 qytetarë që jetojnë në vendet jashtë Kosovës.

LDK është e dyta parti qe ka marrë më së shumti vota: 1 mijë e 72.

PDK e Veselit deri më tani ka grumbulluar 913 vota ndërsa koalicioni Nisma Socialdemokrate-AKR-PD deri më tani kanë marrë 398 vota.AAK-PSD pas numërimit të mbi 5 mijë e 900 votave ka marrë 382 vota.