6 C
Pristina
Thursday, March 23, 2023

Pacolli i reagon bullgarisht dhe ashpër Apostolovës: Nuk e respektuat popullin e Kosovës

Rekomandime

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli i ka reaguar në gjuhën bullgare shefes së zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Aposollovës, pasi që dje përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell gjatë vizitës në vend nuk u takua me asnjë përfaqësues të qeverisë.

Pacolli ka shkruar në Twitter, se Apostollova në këtë mënyrë nuk e ka respektuar shtetin e Kosovës.

Ai e ka pyetur përfaqësuesen e BE-së në vend se si mund të organizohen vizita të nivelit të lartë në vend dhe të mos ketë një takim me qeverinë e Kosovës.

“Ju nuk keni arritur të respektoni sot popullin e Kosovës. Si mund të organizoni vizita të nivelit të lartë dhe të mos pranoni qeverinë e popullit të Kosovës. Nuk e di nëse është e drejtë për ju?”, ka shkruar në Twitter Pacolli.

Kujtojmë që dje, Borell nuk është takuar me asnjë zyrtarë të Qeverisë së Kosovës në detyrë.

Ai ka takuar vetëm të parin e shtetit, Hashim Thaçin dhe përfaqësues të partive politike.

Ftesën e kanë refuzuar nga PDK-ja, ndërsa, AAK e udhëhequr nga Ramush Haradinaj e ka dërguar si përfaqësues sekretarin e partisë, Besnik Tahirin.

Më shumë artikuj

Të fundit