Pas zarfeve të helmuara, Vuçiq bën thirrje për të shmangur katastrofën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar pas zhvillimeve rreth zarfeve me vota nga Serbia që shkaktuan alergji tek punonjësit e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Pas siç tha ai “kërcënimeve të Prishtinës për ta larguar nga institucionet Listën Serbe”, Vuçiq paralajmëroi për një zhvillim shumë të keq dhe iu bëri thirrje partnerëve perëndimorë dhe Kosovës të “arsyetojë” për të shmangur katastrofën.

“Jam shumë i shqetësuar për situatën në Kosovë veçanërisht në lidhje me përpjekjen e shqiptarëve për të marrë vendim për shfuqizimin e Listës Serbe”.

Këto komente kreu i shtetit serb i bëri në takim me kryetaren e Këshillit të Federatës Ruse, Valentina Matviyenko.