23.4 C
Pristina
Monday, June 5, 2023

Pentagoni përgatit 4,000 parashutistë për të shkuar në Bagdad pas sulmit në Ambasadën amerikane

- Advertisement -

Të rekomanduara

Pentagoni përgatit 4,000 parashutistë për tu ulur në Kuvajt pasi presidenti amerikan Donald Trump tha se Irani do të “paguajë një çmim shumë të madh” për sulmin ndaj ambasadës amerikane në Bagdad

Brigada e Divizionit të 82-të të Ushtrisë Ajrore të Ushtrisë amerikane është urdhëruar për t’u vendosur me shpejtësi në Kuvajt dhe shpejt do ti shtohen 750 të tjerëve që janë duke shkuar.

- Advertisement -

“Të paktën 750 paratrupa janë tashmë duke shkuar në Lindjen e Mesme, konfirmoi Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper duke thënë se forcat shtesë janë të gatshme për t’u vendosur brenda disa ditëve. Kjo vendosje është një veprim i duhur dhe parandalues ​​i ndërmarrë si përgjigje e niveleve të rritura të kërcënimit ndaj personelit dhe objekteve amerikane”, – tha Esper.

Një total prej 4,000 ushtarësh nga Brigada e 82-të janë njoftuar se do mbërrijnë brenda 96 orëve të ardhshme.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -