“Rusët kanë mundur të ndikojnë në zgjedhjet në Kosovë”

Kandidati për deputet nga radhët e PDK-së, Hisen Berisha në emisionin “Debat Plus” në RTV Dukagjini ka folur për mundësinë e ndikimit rus në zgjedhjet e fundit të Kosovës.

Ai ka thënë se Rusia ka ndikim ppërmes Turqisë dhe Serbisë në rajon, shkruan Indeksonline.

“… është ky influencim rus por jo i drejt për drejt por përmes Turqisë dhe Serbisë…por ne jemi dëshmitar të gjithë këtu se BE-ja ka miratuar një buxhet të veçantë pikërisht rreth kësaj teme për influencimin rus në rajon. Kanë probleme edhe ata vetë. Edhe të jeni të sigurt se e njëjta gjë është ka komprementohet që sa ditë janë këto zgjedhjet në Kosovë, influencimi i tyre edhe në zgjedhjet në Kosovë…”, u shprehë ai.