3.4 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Serbia i reagon Tadiqit pasi paralajmëroi marrëveshje me Kosovën

Rekomandime

Drejtori i të ashtuquajturës “Zyra për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkovic, ka reaguar ndaj ish-presidentit serb, Boris Tadiq, pasi ky i fundit ka paralajmëruar se shpejt do të arrihet një marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Megjithatë Tadiq ka thënë se një marrëveshje e tillë do të jetë një “goditje” për interesat serbe në Kosovë.

Lidhur me këtë ka folur Petkoviq, duke thënë se “interesat serbe në Kosovë janë shkelur nga politika e dëmshme e Boris Tadiqit”.

“Interesat tona kombëtare në Kosovë dhe Metohi u shkelën nga politika katastrofike e Boris Tadiqit. Ndërsa “e bëri heroin” nga Rumania duke njoftuar kur e ashtuquajtura Kosova shpalli pavarësinë. Aleksandar Vuçiq po lufton me mençuri dhe guxim për të mbrojtur popullin tonë në krahinë dhe do ta bëjë këtë derisa të jetë në krye të Serbisë”, ka shkruar Petkoviq në Twitter.

Ish-presidenti i Serbisë: Në fund të nëntorit ose fillim të dhjetorit mund të nënshkruhet marrëveshje Kosovë-Serbi

 

Më shumë artikuj

Të fundit