12.3 C
Pristina
Wednesday, September 27, 2023

“SHBA-të dhe Trump asnjëherë nuk do të kërkojnë diçka që dëmton pavarësinë e Kosovës”

Rekomandime

Ish-këshilltari i presidentit aktual të Kosovës dhe avokati Azem Vllasi ka komentuar vizitën e presidentit serb, Aleksander Vuçiq në SHBA dhe takimet e tij me sekretarin amerikan të shtetit, Mike Pompeo.

Për mediat boshnjake, Vllasi ka thënë se Vuçiq ishte në Uashington për të dëgjuar edhe njëherë faktin e pamohueshëm se Kosova është shtet i pavarur.

- Advertisement -

Sipas tij, asnjë administratë në SHBA, madje as ajo e Trump nuk do të kërkonin nga Kosova t’i jepnin Serbisë diçka që do ta dëmtonte pavarësinë e shtetit.

“Vuçiq shkoi në Uashington të dëgjojë edhe njëherë nga publiku serb se Kosova si shtet i pavarur është një fakt i pamohueshëm dhe se marrëveshja finale nënkupton njohjen e Kosovës nga Serbia. Asnjë administratë në SHBA, madje as ajo e Trump nuk do të kërkonin prej Kosovës diçka që do ta dëmtonte pavarësinë e Kosovës, në kufijtë dhe territorin aktual. Amerikanët pajtohen se njohja reciproke duhet të vije”, thotë Vllasi.

Sipas Vllasit, Kosova nuk është arsyeja e vetme e kthimit të amerikanëve në Ballkan.

- Advertisement -

Ai thotë se SHBA-të u kthyen në regjion edhe për arsye strategjike.

“Amerikanët u kthyen në Ballkan për arsye strategjike, jo vetëm për normalizimin e raporteve mes Kosovës e Serbisë. Para se të gjithash, mos të lejojnë që Rusia të mbështetet tek Serbia, dhe të shkatërrojnë gjithçka që amerikanët kanë investuar për paqen dhe stabilitetin në rajon”, ka thënë ai.

- Advertisement -

Ndryshe, para pak ditësh presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ishte për vizitë në SHBA, ku u takua me sekretarin amerikan të shtetit, Mike Pompeo.

Nga Amerika, Vuçiq solli mesazhet se dimri do të jetë i vështirë në raport me arritjen e marrëveshjes finale mes Kosovës e Serbisë.

-Advertisement-

Më shumë artikuj

- Advertisement -

Të fundit