7.8 C
Pristina
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Shkarkimi i John Bolton, pasardhësi ambasadori në Gjermani?

Rekomandime

Largimi i Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare mund të sjellë një përplasje në politikën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Por një çështje tjetër ka të bëjë edhe më pasuesin e Bolton dhe orientimin e ri politik

Me largimin e John Bolton nga Washingtoni ajo që pritet të jetë temë diskutimi është pasuesi i tij në. Karriera e ambasadorit John Bolton arriti apoteozën para dy ditësh kur u largua nga detyra- ose u detyrua të jepte dorëheqjen – nga presidenti të cilit i shërbeu për një vit e gjysmë. Por analistët ndërkombëtarë theksojnë se më e rëndësishme është ajo se çfarë do të vijë më pas. Këtu përfshihen pasuesit e tij dhe politikat e reja që do të ndiqen nga administrata e Donald Trump.

Revista e njohur amerikane “National Interest” fillimisht raportoi se Bolton ishte duke u vendosur në drejtim të këtij posti në fillim të vitit 2018 – për habinë e Këshilltarit të atëhershëm të Sigurisë Kombëtare (NSA) H.R. McMaster dhe ndihmësve të tij. Trump më në fund e bëri këtë emërim në prill 2018, zenitja e një karriere politike të pabarabartë për Bolton, i cili nuk arriti të mbante punën e tij si ambasador i Kombeve të Bashkuara nën presidencën e Xhorxh W.Bush dhe ishte gjithmonë një figurë e diskutueshme, madje edhe në qarqet republikane.

Ai u bë legjendar për sinjalet e tij të mprehta burokratike dhe gjithashtu luajti një rol kryesor në sigurimin që Xhorxh W.Bush u zgjodh në vitin 2000 gjatë betejës së zgjatur mbi kthimet e zgjedhjeve në Florida. Sidoqoftë, që nga fillimi, çarjet e politikës midis Boltonit, një skifter i pavëmendshëm dhe Trump, i cili kishte kritikuar trashëgiminë e Bushit në termat më kaustikë, ishin të dukshme.

Gazetari i Fox dhe konsulenti Trump Tucker Carlson, gati sa e kapi në befasi Boltonin – duke e detyruar Bolton të pranojë se ai nuk pendohet për Luftën në Irak. Kur Bolton u vendos përfundimisht, një krizë në Siri pasoi me shpejtësi: një sulm i freskët kimik i kryer nga regjimi i Bashar al-Asad. Trump u përgjigj me një hakmarrje të mbështetur nga shefi i atëhershëm i Mbrojtjes James N. Mattis por Bolton mbështeti një përgjigje më radikale. Mospërputhje të ngjashme përhapën pjesën tjetër të mandatit të Boltonit. Bolton dukej se po ngjitej lart në maj të vitit 2018, kur presidenti anuloi marrëveshjen bërthamore të Iranit të futur nga Obama, por Trump kurrë nuk tregoi zellin për ndryshimin e regjimit që bëri këshilltari i tretë i tij i sigurisë kombëtare.

Në qershor, Bolton favorizoi një përgjigje të egër për rrëzimin e një droni amerikan nga iranianët, por në minutën e fundit, Trump nisi një kundërshti ndaj mullahëve të Teheranit që ka të ngjarë të ketë shkaktuar një luftë më të gjerë në Lindjen e Mesme. Bolton dukej se kishte siguruar fitoren e tij të fundit gjatë fundjavës, duke siguruar zhurmën e një samiti të Camp David me Talibanët.

Më shumë artikuj

Të fundit