9.1 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Shpërthen një nga impiantet më të mëdha në gazit në Rusi, çfarë rreziku e pret Evropën

Rekomandime

Një zjarr i madh ka shpërthyer në një nga impiantet më të mëdha të gazit në Rusi dhe në botë, duke ngritur kështu shqetësime për ndërprerjen e furnizimit me energji në Evropë.

Sipas artikullit të “Daily Mail, zjarri u shkaktua nga një shpërthim tubacioni.

Sipas Gazprom , zjarri shpërtheu në orën 2:30 të mëngjesit në fushën e gazit Urengoyskoye në rajonin Yamalo-Nenets të Siberisë, bëhet fjalë për fushën më të madhe aktive me gazi në botë (10 trilion metra kub) me furnizime të destinuara kryesisht për në Evropë nëpërmjet tubacionit Yamal-Europe.

 

VIDEO

Më shumë artikuj

Të fundit