9.1 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Shpëtoi 4 fëmijë nga flakët, banori: Theva derën, i gjeta pa ndjenja

Rekomandime

Kati i tretë i një pallati të vjetër është shkrumbuar tërësisht në fshatin Zallë të Fushë-Krujës, ndërsa katër fëmijë kanë rrezikuar seriozisht jetën.

Një banor ka qenë ai që ka shmangur një tragjedi duke nxjerrë jashtë godinës së amortizuar katër fëmijë.

Ai ka treguar për “BalkanWeb” se si hyri mes flakëve duke thyer derën e nxjerrë prej aty fëmijët që ishin të pavetëdijshëm.

“Rreth orës 7:00 shikoja njerëzit që po shikonin lart në katin e tretë dhe u bëra kurioz. Kur dal jashtë dhe shikoj tym. Ngjitem në katin e tretë dhe shikoj 4 fëmijë shtrirë, ishin asfiksuar. Theva derën dhe i nxora. Të flas është diçka e kotë sepse mua më janë dëmtuar tre hyrje.

Realitetin se sa shpejt kanë ardhur dhe sa shpejt po e fikin, urdhëro ja ku e ke vetë realitetin. Nuk dilnin as njerëzit, i kam nxjerrë me shkelma”, tha banori.

Ndërsa një tjetër banor ka kërkuar ndihmë, pasi vet i pestë tashmë nuk kanë ku të shkojnë.

“Kur isha duke punuar më lajmëruan se është djegur shtëpia. Kur erdha unë ishte shkrumbuar komplet kati i tretë. Nuk ka asgjë brenda, ka rënë komplet tavani në tokë, janë djegur të gjitha në katin e tretë.

I lutem shtetit të na ndihmojë, kush të ketë mundësi të na ndihmojë sepse ne nuk kemi ku të shkojmë. Unë jam vet i pesti, kam tre fëmijë, gruan. Kanë qenë fëmijët në momentin e zjarrit, kanë dalë jashtë, më kanë lajmëruar në telefon. Mendoj se ka qenë një shkëndijë elektrike”, tha banori.

Më shumë artikuj

Të fundit