8.6 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Skenari i Isa Mustafës për ta djegur Vjosa Osmanin

Rekomandime

Zgjedhjet po ofrohen. LDK është në pole position për ti fituar ato. Por, kush do të jetë kryeministër dhe cili do të jenë koalicioni qevërisës?

Për këtë vendos ekskluzivisht Isa Mustafa. Taktika është e qartë: Djegia e Vjosa Osmanit e cila ka marrë hov pikërisht duke e kundërshtuar Mustafën. I pari i LDK’së në karrierën e tij politike mbi 40 vjeçare njihet si hakmarrës që nuk harron. Gjithashtu njihet si lohtar taktik i kalibrit të lartë. Taktika e tij është e thejshtë: Nëse LDK fiton, atëherë koalicioni do të bëhet me PDK’në. Vjosa Osmano do të propizohej për kryeministre. Po pranoi, do të mbetej në atë pizitë për një vit, derisa të hiqek taksa dhe të arrihej marrëveshja eventuale me Serbinë. Pastaj shkohet në zgjedhje të parakohshme. Elentorati i tradhëtuar do ta ndëshkonte keq Osmanin. Po nuk pranoi të hyjë me PDK’në atëherë kryeminstër bëhet Lutfi Haziri, i cili edhe ashtu njohet si i afërt me këtë parti.

Po fitoi Vetëvendosje, arrihet koalicioni me LDK’në dhe Albin Kurti si fitues i zgkeshkeve bëhet kryeministër. Osmani del si humbëse e djegur. Furia e kryetarit duke e linçuar si humbëse do të bëjë shkrumb karrierën e saj.

Pra, Osmani e cila e akuzoi sot Kurtin për hekmim ndaj qytetarëve nën akuzslat e koalcionit LDK-PDK, duke konstatuar se kjo nuk do të ndodh kurrë, ka harruar se kryetar i LDK’së, është Isa Mustafa, ai vendos për koalicione dhe ai ka bërë koalicion me PDK’në edhe kur ka rrezikuar ta djegë vetveten e lëre me Osmanin, me të cilën ka hesape të vjetra.

Edhe nē fotografinë e bërë me rastin e kandidimit të Osmanit për kryeminstre, shihet se ka thika në buzëqeshjen e Isa Mustafës.

Më shumë artikuj

Të fundit