12.5 C
Pristina
Friday, February 23, 2024

Ukrainasit njoftuan se si zbuluan bazën e çeçenëve të Kadyrovit: ‘Raketa u erdhi në kokë…’

Rekomandime

Ukraina është duke praktikuar një “terr mediatik” në lidhje me kundërsulmin e saj në jug të vendit.

Megjithatë, portali ukrainas Ukrinform njoftoi se ka raportime se ushtria ukrainase shkatërroi një grup Kadirovësh, siç quhen ndryshe njerëzit e kriminelit çeçen besnik i Putinit, Ramzan Kadyrov .

Në raportet e mëparshme shkruhej për mbërritjen e tyre në Kherson. Siç shkruan korrespondenti i Ukrinform, duke iu referuar deklaratës së Sergi Khlan , një ish-zyrtar lokal në rajonin Kherson, në sulmin e ushtrisë ukrainase në bazën e tyre në anën lindore të Dnieper, dyshohet se u vr.anë 40 luftëtarë çeçenë dhe rreth 60 u pIagosën.

“Ata nuk mund të përmbaheshin të bënin selfie dhe t’i postonin në rrjetet sociale. Falë TikTok, ne zbuluam vendndodhjen e tyre. Gjithçka që duhej të bënim ishte të sulmonim objektivin”, citon Ukrinform deklaratën e Hlan.

Duke folur për Freedom TV, Hlan deklaroi se luftëtarët u zhvendosën në anën lindore të Dnieper, u vendosën në një ndërtesë dhe më pas nuk rezistuan duke u fotografuar, transmeton portali. Ky informacion ende nuk është konfirmuar nga burime të tjera.

Më shumë artikuj

Të fundit