Vulin: Kur Kurti i futi forcat speciale në veri, xhandarmaëria ishte gati për ndërhyrje nëse Vuçiq do të jepte urdhër

Date:

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksander Vulin, ka thënë se xhandarmëria serbe ka qenë e gatshme të ndërhyjë në veri nëse presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiq do të jepte urdhër.

Vulin ka komentuar aksionet e policisë speciale në veri.

“Ne po e mbikqyrim sigurinë në Kosovë dhe jemi të gatshëm të kujdesemi për çfarë ndodhë atje. Ne jemi gati të ndihmojmë siç është parë kur Kurti dërgoi njësitë speciale në veri dhe kur xhandarmëria jonë ishte gati të intervenojë nëse presidenti Vuçiq do të jepte urdhër”, ka thënë Vulin për Tanjug.

Vulin ka thënë se faktori ndërkombëtar do ta shtojë presionin këtë vit që Serbia ta njohë Kosovën.

“Si gjatë gjithë këtyre viteve, do të na kërkohet që ta njohim Kosovën dhe të mos përfaqësojmë interesat e komunitetit serb në asnjë mënyrë, nën shpjegimin e mosndërhyrjes në marrëdhëniet e brendshme, pavarësisht se ku kanë jetuar serbët”, ka thënë ai.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Visar Ymeri harxhon rrymë sa nja një fabrikë: Në shkur do të paguaj 236 euro më shumë

Drejtori i Institutit “Musinë Kokalari”, Visar Ymeri, ka thënë...

AAK-ja e Ramush Haradinajt paralajmëron protesta kundër shtrenjtimit të çmimit të rrymës

Pas PSD-së, edhe partia opozitare AAK, ka paralajmëruar protesta...

Profesori amerikan: Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia ka më shumë implikime politike sesa kërcënim ushtarak

Furnizimi i Serbisë me armë nga Rusia po konsiderohet...

Befason ministrja Albulena Haxhiu del në një serial televiziv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është shfaqur së fundmi...