Zbulohet se si tenisti serb tentoi të mashtronte Australinë për Covid

Date:

Apeli i Novak Djokovic për të hyrë në Australi me një përjashtim mjekësor bazohet në një test të fundit pozitiv për Covid-19, ka zbuluar një dosje gjyqësore e paraqitur nga avokatët e tij të shtunën.

Numri 1 i botës u kontraktua me Covid-19 muajin e kaluar, por nuk po përjetonte simptoma dhe kishte leje me shkrim nga departamenti i imigracionit të Australisë përpara se të udhëtonte në vend me një përjashtim mjekësor nga rregullat e tij të vaksinimit, thanë avokatët e tij.

Djokovic, i cili ndodhet në paraburgim për imigracionin në Australi pasi iu anulua viza me mbërritjen të enjten, ktheu testin e tij të parë pozitiv për koronavirus më 16 dhjetor 2021, por 14 ditë më vonë “nuk kishte pasur ethe ose simptoma të frymëmarrjes të Covid-19 në 72 orët e fundit”, thuhet në dosje.

Djokovic, një kritik i hapur i vaksinimit të detyrueshëm, nuk e ka zbuluar kurrë statusin e tij të vaksinimit. Ai po sfidon anulimin e tij të vizës në gjykatën federale të Australisë me shpresën për të fituar Grand Slam-in e tij të 21-të në Australian Open që fillon më 17 janar.

Apelimi i 34-vjeçarit kundër vendimit të Forcave Kufitare Australiane (ABF) do të shqyrtohet të hënën.

Shpërndaje postimin:

Rekomanduar

Më shumë si kjo
Të lidhura

Sinjale negative nga Franca për vizat: Kosova s’i ka plotësuar 95 kriteret e BE-së në mënyrë efektive

Franca, që po e udhëheq presidencën e BE-së, është...

Berisha: Rama u bë synet më 2013 në Topkapi

Ish-kryeministri Sali Berisha komentoi deklaratën e kryeministrit Edi Rama...

“Ti do të akuzohesh për t’zezat e Iuftës”- Joe Biden kishte refuzuar t’ia japë dorën Millosheviqit

Gazetari Ivica Puljic i Al Jazeera Balkans duke folur...

Mot i ndryshueshëm gjatë javës, nesër bie borë

Mot i ftohtë dhe ndryshueshëm gjatë javës, me kthjellime...