4.6 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023

1999/ Koha kur gjakpirësit e Arkanit largoheshin nga Prizreni (VIDEO)

Rekomandime

Në vitet para Iuftës së Kosovës, Zhelko Razhnatoviç i njohur si Arkani, ishte një hajdut famëkeq, që operonte si jashtë vendit ashtu edhe brenda Jugosllavisë dhe ishte në listën e kriminelëve më të kërkuar të Interpolit.

Ndërsa, gjatë Iuftës la nam të madh, duke kryer krime edhe ndaj civilëve të pambrojtur.

Por falë gjakut të dëshmorëve, martirëve dhe ndihmës së forcave aleate, Kosova arriti deri te çlirimi, duke ia shuar ëndërrat Arkanit dhe sojit të tij.

Agjencia e lajmeve Associated Press, atë kohë më 1999, kishte raportuar për këtë duke thënë se trupat e rregullta të ushtrisë serbe kishin filluar të tërhiqen nga Prizreni.

“Ushtarët dhe paraushtarakët serbë të përfolur se ishin pjesë e njësisë elitare “Tigrat e Arkanit” u panë duke u larguar nga qyteti vonë të dielën“, shkruante AP.

Ata po tërhiqeshin nga Prizreni nën mbikëqyrjen e trupave të KFOR-it.

Por tërheqja nuk ishte pa incidente, me raportime për plaçkitje dhe djegie të reja të shtëpive në lagjet e dikurshme të shqiptarëve etnikë.

Tanket dhe ekuipazhet e KFOR-it zunë pozicionet në Prizren të dielën mbrëma, për të mbikëqyrur atë që dukej të ishte fillimi i tërheqjes së trupave serbe nga qyteti.

Një rrjedhë e qëndrueshme e automjeteve të ushtrisë – duke përfshirë kamionë, xhipa dhe disa pajisje të rënda për lëvizjen e tokës – u pa duke u larguar në kolonë.

Shumë nga kamionët ishin zbuluar dhe trupat serbe dukeshin qartë në pjesën e pasme.

Shumica ishin ende të armatosur rëndë dhe shumë prej tyre dukeshin sfidues, përballë tërheqjes.

Dhjetëra makina civile dhe furgona ishin gjithashtu në radhën e automjeteve që po dilnin jashtë qytetit.

Mendohet se disa prej tyre përmbanin anëtarë të njësisë paraushtarake famëkeqe “Tigrat e Arkanit”.

Por me fillimin e eksodit, dolën raporte për plaçkitje dhe djegie të mëtejshme nga trupat serbe në Prizren.

Raportet sugjerojnë se serbët filluan një fushatë përfundimtare, të shkatërrimit në lagjet që më parë dominoheshin nga shqiptarët etnikë.

Disa raporte thanë se sulmet ndodhën brenda syve të trupave të NATO-s.

Ushtarët e KFOR-it përshkruan se kishin parë shtëpi ende të djegura, ndërsa të tjerat ishin plaçkitur dukshëm.

Shumë të tjerë gjithashtu treguan shenja të dëmtimit të bombës.

“Si pjesë e marrëveshjes së paqes të nënshkruar javën e kaluar midis NATO-s dhe autoriteteve ushtarake serbe, trupat serbe duhet të jenë deri të martën jashtë Kosovës jugore dhe zonës që përfshin Prizrenin, qytetin e dytë më të madh të provincës“, shkruante ap.

Prizreni kishte qenë një nga bastionet relative të forcave serbe.

Më shumë se 12-qind trupa gjermane po futeshin në Prizren kur shpërtheu zjarri snajper.

Një ushtar u plagos dhe gjermanët qëlluan kundër, duke vrarë një person dhe duke plagosur një tjetër.

Incidenti i të shtënave ndodhi vetëm në ditën e dytë të misionit të NATO-s.

Më shumë artikuj

Të fundit