24 vjeçarja dënohet me 32 vjet burg për mbytjen e vjehrrës me helm

0
88

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dënuar me 32 vjet burgim Marjana Çmetën, të renë që akuzohet se helmoi vjehrrën dy vjet më parë. Në seancën e së martës, 24-vjeçarja iu drejtua trupit gjykues, duke mohuar akuzën me fjalët “jam e pafajshme përballë vetes dhe Zotit”.

Më herët, Prokuroria kishte kërkuar dënimin e Çmetës me 35 vite burgim. Fillimisht ngjarja brenda familjes Lami u konsiderua si vdekje natyrale, ndërsa e reja ishte rrëfyer tek hoxha i fshatit ku kishte pranuar se kishte qenë ajo që e kishte helmuar vjehrrën pas debateve që kishte pasur me të, raporton “KlanTv”.

Ngjarja e rëndë ndodhi në 30 prill 2017 në Kamëz të Tiranës. Sipas hetimeve të prokurorisë ka rezultuar se Marjana Çmeta ishte vetëm në banesë me vjehrrën e saj. Ajo i ka ofruar një pije ku kishte hedhur fotoksinë. Pasi e helmoi, mes nuses dhe vjehrrës kishte pasur edhe një përleshje, derisa Çmeta e ka mbyti me duar.

Fillimisht e reja nuk e pranoi krimin duke deklaruar se kishte qenë në gjumë, mirëpo një vit më vonë gjithçka u zbardh. Rrëfimi që nusja e shtëpisë Marjana Çmeta kishte bërë për vrasjen tek hoxha Hysen Shehu ishte regjistruar i gjithi në video nga ky i fundit.