16.8 C
Pristina
Saturday, September 16, 2023

Albin Kurti premton 400 milionë euro investime për ushtrinë – VIDEO

Rekomandime

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se nëse ai bëhet kryeministër do ta rrisë buxhetin për ushtrinë e Kosovës.

Duke ju përgjigjur pyetjes së Besa Kabashi- Ramaj, eksperte e sigurisë rreth angazhimit obligativ në ushtri, Kurti tha se ai do të jetë gjatë muaj.


“Së pari ne e ngrisim buxhetin për ushtrinë tonë, FSK i ka tri ligje të reja por kot janë tri ligje të reja kur këtë nuk e kanë ndërmend ta mbështetin me buxhet. Ne dëshirojmë ta bëjmë rritjen deri në 100 milionë euro në vit, 400 milionë euro për mandatin tonë të parë. Besojmë që shërbimi ushtarak duhet të jetë i obliguar gjatë muaj, tre muaj verës dhe tre muaj dimrit për djemtë për vajzat sipas zgjedhjes”, tha Albin Kurti në Debat Pernime.Sipas tij, shërbimi ushtarak mund të jetë edhe civil.“ Për ata që se duan armën, mund të ketë edhe shërbim civil, ta zëmë Zvicra e ka shërbimin ushtarak”, tha tutje ai.

- Advertisement -

-Advertisement-

Më shumë artikuj

- Advertisement -

Të fundit