21.3 C
Pristina
Monday, June 5, 2023

“Ankesa” e Bill Gates: Jam shumë i pasur, duhet të paguaj më shumë taksa

- Advertisement -

Të rekomanduara

Fillimin e 2020-tës, Bill Gates e priti me një ‘mea culpa’ shumë të rrallë. “Jam tepër i pasur, duhet të paguaj më shumë taksa”, ka thënë themeluesi i Microsoftit, që iu rikthye temës së pabarazisë ekonomike.

Për Gates, në fakt, një ankesë e tillë nuk është risi. Edhe kur sapo kishte hyrë viti i kaluar, njeriu i dytë më i kamur i globit, me një pasuri prej 108.8 miliardë dollarësh, kishte bërë një reflektim të ngjashëm.

“Hendeku që ekziston mes Shteteve të Bashkuara ndërmjet pagave më të larta e atyre më të ulëta është shumë më i thellë nga sa ka qenë 50 vjet më parë”, shkruante miliarderi në një postim të publikuar në blogun me titull: “Pabarazia në dekadën e ardhshme”.

- Advertisement -

Gates riprodhon me fjalë përllogaritjet numerike të indeksit Gini, i cili tregon se dallimi mes të pasurve dhe të varfërve në Shtetet e Bashkuara ka kapur majat këto dekadat e fundit.

Gates konsideron se reflektimi në këtë moment është i nevojshëm dhe përpos të tjerash edhe shumë aktual, duke pasur parasysh “kryqëzatën” që ka nisur kundër pasanikëve të Amerikës pretendentja për kandidaturën demokrate në zgjedhjet presidenciale, Elizabeth Warren, e cila kërkon taksa më të larta për miliarderët.

- Advertisement -

Të fundit

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të zhvishej. Një mësuese në një shkollë...

Më shumë

- Advertisement -