18.7 C
Pristina
E shtunë, 2 Korrik, 2022

Dënimi i kësaj nëne për djalin e saj po merr lavdërime pafund nga e gjithë bota

Rekomandime

Shumica prej nesh janë prindër dhe thuajse përditë përballemi me tekat e fëmijëve tanë, të cilët përditë kanë ëndrra dhe dëshira të ndryshme.

Në shumicën e kohës, ëndërrojmë të kemi fëmijë perfekt dhe për këtë arsye tentojmë me të gjitha mënyrat tona t’i vendosim rregulla të ndryshme, duke i rebeluar fëmijët tanë të cilët duan liri të plotë, duke mos u pajtuar me asnjë rregull të vendosur nga prindërit.

Historia e një nëne është bërë virale në internet, duke u shpërndarë në mbarë botën me shpejtësi. Dhe… ajo që ka çuditur më shumë në këtë histori, është se nëna, jo vetëm që ka dënuar fëmijën e saj, por dënimi është lavdëruar nga të gjithë lexuesit të cilët e kanë marrë dënimin si një shembull për edukimin e fëmijëve të tyre.

Historia…

Një nënë shkoi të kontrollonte djalin e saj, me mendimin se ky i fundit po flinte, por kur ajo hyri në dhomë, pa që djali i saj jo vetëm që nuk flinte, por edhe luante me celular, gjë që ishte kundër rregullave të vendosura nga mamaja e tij.

Veprimi i djalit, acaroi tejmase nënën, e cila vendosi menjëherë të dënojë të birin…

Duke u kthyer në një “polic”, në shtëpinë e saj, nëna shkroi një letër të cilën e cilësoi si një gjobë dhe djali i saj duhej të fitonte 500 pikë për të arritur të lante gjobën dhe të hiqte dënimin e vënë nga e jëma e tij.

Ishin plot 500 pikë… që për djalin dukeshin si një makth i vërtetë.

Pasi u mendua gjatë, mamaja vendosi ta përpilojë në këtë mënyrë, fletën e dënimit, e cila pasi u publikua në internet, u lavdëruar nga e gjithë bota për mënyrën se si kjo mama, i kërkon të biri të shlyejë dënimin, duke zbatuar me korrektësi rregullat e shtëpisë.

Fleta e dënimit:
Urime!

Për të shlyer dënimin do të të duhet të fitosh_______500 pikë.

Arsye e dënimit: Ke përdorur celularin në kohën kur duhet të ishe në gjumë.

Pikët për të shlyer dënimin:

Shkruaj një letër të bukur për pjesëtarët e familjes: 10 pikë

Përgatit darkën për familjen: 50 pikë

Rregullo dollapin, vendosi vetë në koshin e robave të palara: 100 pikë

Pas ngrënies së darkës, sistemo tavolinën: 50 pikë

Nxirr enët nga makina larëse e enëve: 25 pikë

Fut enët e palara në makinën e larjes së enëve: 25 pikë

Pastro lavamanin nga të gjitha mbeturinat: 25 pikë

Pastro mikrovalën: 40 pikë

Pastro dhomën tënde: 30 pikë

Pastro kuzhinën e ngrënies: 30 pikë

Laj xhamat e dritareve: 10 pikë për çdo dritare

Ujit lulet e shtëpisë: 10 pikë

Fshij pluhurat e shtëpisë: 25 pikë

Pastro tualetin (lavamanin dhe pllakat): 50 pikë

Grumbullo plehrat e shtëpisë: 10 pikë për çdo qese

Hidhi mbeturinat në kosh: 10 pikë

Një gjë është e sigurt, që djali kërkon me çdo kusht të fitojë lirinë e tij, ndaj dhe nuk do të humbasë asnjë sekondë kohë nga jeta e tij, por do t’i përvishet të gjitha detyrave për të fituar pikët e caktuara.

Si mendoni për dënimin që dha nëna, ia vlen të marrë lavdërime të pafunda?

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj, nëse mendoni se jeni dakord se kjo nënë gjeti një mënyrë perfekte dhe mjaft inteligjente për t’i dhënë një mësim plot vlera, fëmijës së saj.

Më shumë artikuj

Të fundit