13.1 C
London
E diel, 24 Tetor, 2021

Flet pronari i pulave gjigante nga Kosova, të cilat u bënë të famshme edhe në botë (Video)

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Pamja e tyre e rrëmbeu vëmendjen e botës. Nga një pasion lokal pulat gjigante nga Kosova, brenda ditës u shndërruan në senzacion në mediat serioze botërore.

Në fakt këto shpezë nuk e kanë prejardhjen nga vendi ynë.

Pronari i tyre, Jeton Halitaj tregon për Klan Kosova se ku e mori këtë lloj të pulës gjigante të quajtur ‘brahma’.

Ai thotë se pulën e parë e mori në Kamenicë, nga edhe filloi kultivimin dhe shtimin e tyre.

Dikush sipas tij thotë se janë pula indiane, e dikush amerikane. Ky vet beson se janë amerikane.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Latest news
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img