4.6 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023

Ikin rusët me “bisht nën shalë”, flamuri ukrainas ngrihet në Kherson

Rekomandime

Ministria e mbrojtjes ruse thotë se ka përfunduar tërheqjen e trupave nga bregu perëndimor i lumit Dnipro në rajonin Kherson të Ukrainës, sipas agjencisë së lajmeve TASS, shkruan skyneës.

Në një konferencë ditën e sotme, ministria tha se të gjitha forcat dhe pajisjet ruse ishin dërguar në bregun lindor. Ai tha se tërheqja e trupave përfundoi në orën 5 të mëngjesit.

Një imazh që qarkulloi në mediat sociale të premten tregoi një flamur ukrainas në qendër të Kherson, mdoshta nga ushtarë që kanë qenë aktivë në qytet, pasi banorët kryesisht qëndruan brenda dhe disa raporte ruse sugjeruan se forcat speciale ukrainase kishin hyrë në qytet.

Ministria tha se nuk ka mbetur asnjë pjesë e vetme e pajisjeve ushtarake apo ndonjë ushtar në anën perëndimore të lumit, i cili përfshin qytetin e Kherson.

Gjithashtu tha se nuk kishte pësuar asnjë humbje të personelit ose pajisjeve gjatë tërheqjes.

Më shumë artikuj

Të fundit